Çelik Jant Nedir

Çelik Jant Nedir

Çelik jantlar, tamamen çelik malzemelerden üretilir. Ağır olmaları dezavantaj olarak nitelenebilir.

Alüminyum alaşımlı jantların hafif ve sağlam olmaları daha kullanışlı olmalarını sağlar.

Fiyatı çelik jantlara göre daha yüksek olduğundan genellikle daha sık tercih edilir.

Çelik Jant
Çelik Jant

Çelik Jant
Hafif metal jantlara kıyaslı daha düşük maliyetli bir alternatif de çelik jantlardır. Görüntü olarak çok gösterişli olmamasına rağmen ve zamanla pas oluşumu olduğu halde, sağlamlığı ve dayanaklılığı yüzünden tercih edilebiliyor. Hafif metal jantlara nazaran, çelik jantlar kaldırım taşlarının üzerinden olan geçişleri, zararsız bir şekilde atlatabiliyor. Alüminyum jantlarda ise, böyle bir durum karşısında, hasarlar meydana geliyor. Çelik jantlar, alüminyum jantlara nazaran, fren sistemini daha kötü soğutmakla tanınmıştır. Yapısının daha sıkı olması nedeniyle, fren sisteminin etrafında daha az hava sirkülasyonu gerçekleşiyor. Bunun dışında, çelik jantların, malzeme itibariyle, çok daha fazla ağırlığının olması da, bir geçektir. Bu alandaki çalışmalar neticesinde, çelik jantların ağırlıkları aza indirgenebiliyor, fakat, ekonomik açıdan çok fazla fayda sağlamıyor.

çelik jant nedir ?

Video Anlatımlı

 

Çelik jantların günümüzdeki kullanım alanları ise, küçük araçlarda gerçekleşiyor. Kış aylarında yoldaki tuz a karşı olumlu bir rezistans sergiledikleri için, genellikle çelik jantlar tercih edilmektedir. Bunun dışında çelik jantlar daha dayanaklı ve temizliği kolay malzemelerdir.

Çelik Jantın Yapısı
Günümüzdeki çelik jant üretimi, sıcak işlenmiş çelik den olmakla beraber büyük bir esneme ile sınırlandırılmıştır. Bir çok jantın üretiminde 2 parça üretilmektedir. Bu iki parçadan biri, disk tekeri diğeri ise, teker anahtarı. Asıl olan parça ise, disk tekeridir, çünkü, lastikler onun üzerinde yer almaktadır. Disk tekeri, tekerlek parmaklarında aynı zamanda jant bandı olarak da adlandırılmıştır. Direniş sağlamlığı ve olası sarsılmalara karşın, her iki parça, birbirine iç kısımdan, kaynak ile bağlıdır. Fren sisteminin, daha iyi soğutulması için, ağırlığın düşürülmesi ve bunun yanı sıra görüntünün iyileştirilmesi gibi özelliklerin desteklenebilmesi amacıyla, jantlara delik ve çizikler gerçekleştirilir.

Çelik jantların bakım ihtiyacı olmamasına rağmen, belli aralıklarla düzenli bir şekilde, fren tozu, serpilmiş tuz kiri gibi pisliklerden arınması önerilmektedir. Çelik jant olmasına rağmen, görüntü ile ilgili sıkıntı yaşanıyorsa, her an talep edilen dizayna göre değişim yapmak mümkündür.